Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı/E-posta:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 183
» Son Üye: Fadimana Evcimen
» Toplam Konular: 56
» Toplam Yorumlar: 67

Detaylı İstatistikler

Son Aktiviteler
aile sağlığı eleman ihtiy...
Forum: ASE İlan ve Yardımlaşma Bölümü
Son Yorum: Drilknur
15-11-2019, Saat: 16:56
» Yorumlar: 0
» Okunma: 2,509
Monitörlerde Sağlıkta Şid...
Forum: Sosyal Projeler KonAHED
Son Yorum: Aras22
04-10-2018, Saat: 12:20
» Yorumlar: 0
» Okunma: 3,501
ASE İHTİYACI
Forum: ASE İlan ve Yardımlaşma Bölümü
Son Yorum: Cenk Garip
08-09-2018, Saat: 12:44
» Yorumlar: 2
» Okunma: 6,093
AİLE HEKİMİ MAAŞ HESAPLAM...
Forum: Uygulamalar
Son Yorum: fyyozgat66
31-08-2018, Saat: 23:28
» Yorumlar: 2
» Okunma: 17,278
Askerlik Yoklaması Muayen...
Forum: Diğer Mevzuatlar
Son Yorum: Aras22
06-08-2018, Saat: 17:55
» Yorumlar: 3
» Okunma: 70,296
İlaç dozları
Forum: İlaçlar ve İlaç Dozları
Son Yorum: DrBehzat
03-05-2018, Saat: 13:33
» Yorumlar: 0
» Okunma: 3,198
Yatağa Bağımlı Seçmenl...
Forum: Diğer Mevzuatlar
Son Yorum: Dr.Onur UYSAL
02-05-2018, Saat: 13:17
» Yorumlar: 0
» Okunma: 15,341
karapınar merkez 2 nolu a...
Forum: ASE İlan ve Yardımlaşma Bölümü
Son Yorum: drtahayasir
22-03-2018, Saat: 11:03
» Yorumlar: 0
» Okunma: 2,926
İŞE GİRİŞ / SİGORTA BAŞLA...
Forum: SGK Mevzuatları
Son Yorum: Dr.Selman PELİT
05-03-2018, Saat: 16:32
» Yorumlar: 0
» Okunma: 10,064
AŞI KABULÜNDE SAĞLIK ÇALI...
Forum: Bağışıklama İle İlgili Konular
Son Yorum: Aras22
27-02-2018, Saat: 15:29
» Yorumlar: 0
» Okunma: 3,049

 
  aile sağlığı eleman ihtiyacı
Yazar: Drilknur - 15-11-2019, Saat: 16:56 - Forum: ASE İlan ve Yardımlaşma Bölümü - Yorum Yok

Karatay 15 nolu selimsultan asm kendi birimime  aile sağlığı elemanı aryorum

Bu konuyu yazdır

  Monitörlerde Sağlıkta Şiddete Karşı Farkındalık Projesi
Yazar: Aras22 - 04-10-2018, Saat: 12:20 - Forum: Sosyal Projeler KonAHED - Yorum Yok

Ülkemizde giderek artan sağlıkta şiddet eylemleri, artık şiddetle sınırlı kalmayıp yapılan eylemler ölümle sonuçlanmaya başlamıştır. 

Artık basın ve yayın organlarında görevi başında hizmet verirken bir hekimin öldürülmesi haberini duymak olağan hale gelmiştir. Bir ülkenin sağlığından sorumlu, bu alanda ülkesine hizmet etmek için kendini yetiştirmiş bireylerini öldürmek, bu vatanın toprağını kurutmakla eşdeğerdir ve vatan hainliğinden bir farkı da yoktur. 

KonAHED Konya Aile Hekimliği Etkinlik Derneği olarak; bu ülkenin bir sivil toplum kuruluşu olmamızın verdiği sorumlulukla, hizmet verdiğimiz vatandaşlarımıza bu durumun ciddiyetini daha iyi anlatabilmek ve toplumda giderek artan şiddete karşı halkımızda bir farkındalık yaratabilme adına "Monitörlerde Sağlıkta Şiddete Karşı Farkındalık Projesi" 'ni başlatmış bulunmaktayız. Bu projeyle; sıra alma monitörlerinin arka planında, halkımızda farkındalık oluşturmasını umut ettiğimiz görseller koyuyoruz. Tüm aile hekimlerimizin bu projeye gönülden katılacağına inanıyor ve ve katılmasını ümit ediyoruz. İlgili görsel dosyalara alttaki ekten ulaşabilirsiniz. 

Şiddete başvurmadan sorunların çözümlenmeye çalışıldığı bir toplum kültürüne ulaşabilmemiz dileğiyle...


(Not: Moniötörlere görsel yüklenmesi ile ilgili AHBS programcılarınızdan destek alabilirsiniz.)Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri
           
Bu konuyu yazdır

  ASE İHTİYACI
Yazar: mehtap baştan - 04-06-2018, Saat: 10:45 - Forum: ASE İlan ve Yardımlaşma Bölümü - Yorumlar (2)

KADINHANI 42.20.004 ASE İHTİYACIM VAR Huh

Bu konuyu yazdır

  Askerlik Yoklaması Muayene İşlemleri (e-Yoklama)
Yazar: Aras22 - 28-05-2018, Saat: 19:58 - Forum: Diğer Mevzuatlar - Yorumlar (3)

14 Mayıs 2018 tarihi itibari ile Askerlik Yoklaması Muayene işlemleri, tüm ülke genelinde e-Devlet sistemi üzerinden verilmeye başlanmıştır. Uygulama ile ilgili kullanım klavuzu ve teknik destek almak için gerekli irtibat numaraları ekli dosyada paylaşılmış olup; burada da yapılacak işlemleri sırasıyla kısaca anlatacağız.

1- Tarayıcınızda ( Google Chrome veya Mozilla Firefox kullanmanızı öneririz.) https://kamu.turkiye.gov.tr/ (Kamu Uygulama Merkezi) adresine giriyoruz.

2- Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan "SİSTEME GİRİŞ" butonuna tıklıyoruz. e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi ekranı açılacak.
Açılan bu ekranda sisteme e-Devlet şifreniz ya da e-imzanız ile giriş yapabilirsiniz. e-imza ile giriş yapabilmek için e-Devlet e-İmza uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. ( e-Devlet e-İmza Uygulaması için Tıklayın )

3- Sisteme başarıyla giriş yaptıktan sonra açılan sayfada sol tarafta yer alan e-Hizmetler bölümüne tıklıyoruz. Açılan ekranda Askerlik Muayenesi Sağlık Muayenesi İşlemleri 'ne tıklıyoruz.

4- Açılan sayfada askerlik muayenesi için gelen kişinin T.C. kimlik numarasını girileceği ekran açılacak. T.C. kimlik no girmeden önce bu sayafada belirtilen "Sağlık muayenesi işleminin sonucunda oluşturulacak olan belgeyi E-Devlet PDF E-İmza Uygulamasını kullanarak imzalamanız gerekmektedir. Lütfen e-imzanınızı yanınızda hazır bulundurunuz. Eğer E-Devlet PDF E-İmza Uygulamasını indirmediyseniz indirmek içintıklayınız. " uyarıya istinaden e-Devlet PDF e-İmza Uygulamasını indirip kuruyoruz. bu uygulama e-Devlet e-İmza uygulamasından farklı bir uygulama olup işlem sonunda bu uygulamadan imzalama işlemi yapılacağından mutlaka indirilip bilgisayara kurulmalıdır. Uygulama Java üzerinden kurulan bir uygulama olup, bilgisayarınızda mutlaka java kurulu olmalıdır. Uygulama kurulum sırasında mevcut Java Programınızın eski olduğunu ve güncelleme önerisinde bulunacaktır. "LATER" seçeneğine tıklayarak güncelleme yapmadan bu adımı geçin. ( e-Devlet PDF e-İmza Uygulaması için Tıklayın )

5- e-Devlet PDF e-İmza Uygulaması bilgisayarınıza kurulduktan sonra otomatik olarak açılıp işlem kodu gireceğiniz bölüm görünecektir. Bu işlem kodu muayene işlem aşamalarında 9. adımda karşımıza çıkacak olan sistem tarafından üretilen koddur. o aşamaya gelince kodu bu uygulamada yazıp imzala diyeceğiz. ( Aşağıda sırası gelince değineceğiz.) Uygulamayı yanlışlıkla kapatırsanız masüstünde bulunan e-Devlet PDF e-İmza Uygulaması kısayolundan tekrar açabilirsiniz.

6- Şimdi sayfada (1. ADIM) askerlik muayenesi için gelen kişinin T.C. kimlik numarasını girip sorgulama işlemine başlayabiliriz. 
    - Eğer T.C. kimlik nosu girilen kişi askerlik yükümlüsü değilse; "Sorguladığınız kimlik numarasına ait askerlik yoklaması kaydı bulunmamaktadır." şeklinde uyarı çıkar. Yükümlülüğü bulunmayan bir kişiye sistemde herhangi bir işlem yapılmaz.
    - Eğer T.C. kimlik nosu girilen kişi askerlik yükümlüsü olup e-Devlet sisteminden yükümlülük işlemleri için başvuruda bulunmadıysa; "Yükümlünün sağlık muayenesinden önce e-Devlet Kapısı üzerinden yoklama başvurusu yapması gerekmektedir." şeklinde uyarı çıkar. Bu durumda başvuran kişiye öncelikle e-devlet üzerinden yükümlülük işlemlerini yapıp daha sonra tekrar başvuruda bulunmasını belirtiyoruz.
    - Eğer T.C. kimlik nosu girilen kişi askerlik yükümlüsü olup aile hekimi olarak bize kayıtlı değilse; "Sorguladığınız kişinin aile hekimi olmadığınız için muayene işlemlerini gerçekleştiremezsiniz, kişiyi kendi aile hekimine yönlendiriniz." şeklinde uyarı çıkar. Bu durumda kişi kendi aile hekimine yönlendirilir.
    - Eğer T.C. kimlik nosu girilen kişi askerlik yükümlüsü olup, kişi kendi e-Devlet başvurusunu yapmış ve aile hekimi olarak da bize kayıtlı ise 2. ADIM 'a geçebiliriz. 

7- 2. ADIM 'da sayfada kişinin kimlik bilgileri ve fotoğrafı karşımıza çıkacak. Burada fotoğraf ve bilgilerinin doğruluğunu kontrol ediyoruz. Özellikle fotoğraf yok ise ya da kimliği ile uyumsuz fotoğraf yüklenmişse kişiye e-devlet üzerinden gerekli düzeltmeleri yapması konusunda yönlendiriyoruz. Eğer tüm bilgiler ve fotoğraf eksiksiz ise "DEVAM ET" butonu ile 3. ADIM 'a geçiyoruz.

8- 3. ADIM 'da kişinin istenilen boy, kilo, kan grubu, tansiyon ve vücut sıcaklığı değerlerini muayene bulgularına göre tek tek girip "DEVAM ET" butonuna basarak 4. ADIM 'a geçiyoruz. Eğer muayene edilen kişinin Beden Kitle indeksi , Geçici Sağlık Kurulu'na sevkini gerektiriyorsa uygulama direk 7.ADIM 'a yönlendirir ve kişi Geçici Sağlık Kuruluna sevk edilir. Eğer Beden Kitle indeksi Askerliğe elverişli sınırlarda ise uygulama 4. ADIM 'dan devam eder. (NOT: Kişi evden çıkamayacak veya yatağa bağımlı olacak şekilde hareket kısıtlılığı varsa, Geçici Sağlık Kuruluna sevk edilir. Hareket kısıtlılığı olmayan ayaktan muayene olabilen kişiler ise Hastaneye Dahiliye Polikliniğine sevk edilir. )

9- 4. ADIM 'da kişinin gözle görülür uzuv kaybı veya görünümü bozan ortopedik rahatsızlığı olup olmadığı değerlendirilir. Yok ise; ilgili seçenek işaretlendikten sonra "DEVAM ET" butonuna basarak  5. ADIM 'a geçilir. Eğer rahatsızlık seçeneği seçilip "DEVAM ET" butonuna basılırsa uygulama direk 7.ADIM 'a yönlendirir ve kişi Geçici Sağlık Kuruluna sevk edilir. Geçici Sağlık Kuruluna sevk edilmesi gereken durumlarda hastane sevk seçeneği seçilmemeli mutlaka Geçici Sağlık Kurulu sevk seçeneği seçilmelidir.

10- 5. ADIM 'da kişinin sağlık durumu hakkında bilgi formu, e-Nabız üzerindeki sağlık kayıtları ve muayene bulguları ışığında, bu bölümde yer alan; 

           Geçmiş Hastalığa Dair Kaydı var mı?
           Hayır
           Evet
           Görme/İşitme Kaybı var mı?
           Hayır
           Evet
           Alkol/Madde Bağımlılığı var mı?
           Hayır
           Evet
           Psikiyatrik Rahatsızlık var mı?
           Hayır
           Evet
           Bedensel/Ruhsal İleri Tetkik Bulgusu var mı?
           Hayır
           Evet

sorularına cevap verilir. Burada yer alan her hangi bir seçenek "Evet" olarak seçildiğinde ilgili alanda tespit edilen durumla ilgili açıklama yazılacak ve sevk edilecek polikliniğin seçimi ile ilgili liste alanları açılır. Bu bölümler doldurulduktan sonra kişi hastaneye sevk edilir. Askerlik yükümlüleri İçin A Grubu Hastalıklar askerlik yapmaya engel değildir ve sevk gerektirmez. A grubu hastalık tanısından dolayı yukarıda evet seçilirse kişi gereksiz yere sevk edilir ve devamında kişi askerlik şubesinden aile hekimine tekrar yönlendirir. Bu hatanın önüne geçebilmek için 5. ADIM 'da her hangi bir alanda "Evet" seçildiğinde ilgili A grubu hastalık kodlarının listelenmesi ve oluşabilecek hataların önüne geçilmesi sağlanmalıydı. Önümüzdeki süreçte bu bölümde konuyla ilgili güncelleme yapılmasını umut ediyoruz. 6. ADIM 'da A grubu Hastalık kodları bulunsa da işlemi geriye almak gerektiğinden işlevsel görünmüyor. Dolayısıyla bu süre zarfında 5. ADIM 'da işlem yaparken branşlara göre ayrılmış A Grubu Hastalıklar Listesi 'ne eş zamanlı olarak web sitemizde Dökümanlar bölümünden ulaşabilirsiniz. ( A Grubu Hastalık Listesi için Tıklayın ) Tüm seçenekleri Hayır olarak seçtiysek "DEVAM ET" butonuna basarak 6. ADIM 'a geçiyoruz.

11- 6. ADIM 'da kişinin bilinen ya da tespit ettiğimiz A Grubu Hastalığı var ise listeden seçiyoruz. ( Burada seçtiğimiz rahatsızlıklar Askerlik Yapmaya Engel Teşkil etmiyor.) . Kişinin A Grubu rahatsızlığı yok ise listeden herhangi bir seçim yapmadan "DEVAM ET" butonuna basarak 7. ADIM 'a geçiyoruz.

12- 7. ADIM 'da kişinin hiçbir rahatsızlığı yoksa ICD10 kodu alanına "Z02.3 ASKERE ALINMA İÇİN MUAYENE" kodunu girip "DEVAM ET" butonuna basarak 8. ADIM 'a geçiyoruz.

13- 8. ADIM 'da kişinin muayene sonucuna itiraz edip etmeme durumu sorgulanıyor. Kişinin itirazı var ise itirazı olduğu alanda ilgili branşa sevk seçilir, itirazı yok ise ilgili alan seçilerek "DEVAM ET" butonuna basarak 9. ADIM 'a geçiyoruz.

14- 9. ADIM 'da başından beri yapılmış tüm aşamaların özet dökümü çıkar. Bilgilerde yanlışlık tespit edilirse "DÜZENLE" butonuna basarak başa dönülebilir. Eksiklik yok ise "KAYDET" butonuna basarak 10. ADIM 'a geçilir.

15- 10. ADIM 'da rapor oluşturulmuş ancak imzalanmamış halde ekrana yansır ve üzerinde 5 haneli İşlem Kodu bulunur. Bilgisayarımızın masaüstünde kısayol olarak bulunan daha önceden yüklediğimiz e-Devlet PDF e-İmza Uygulaması çalıştırıp açılan uygulamada 5 haneli işlem kodunu girerek imzalama işlemini yapıyoruz. İmzalama işlemi başarıyla sonuçlandıktan sonra tarayıcımızda imzalanmamış sayfa otomatik olarak imzalı hale dönüşüyor ve işlem tamamlanmış oluyor. Hazırlanan rapor elektronik ortamda e-Devlet üzerinden Askerlik Şubesine gönderildiğinden kişiye rapor çıktısı vermeniz gerekmiyor. Eğer kişi hastaneye sevk edilmişse oluşturulan 
raporu dosyaya indir seçeneğinden indirdikten sonra dosyanın 1. sayfasının ve 2. sayfasında yer alan "hastaneye sevk belgesinin" de çıktıları alınıp imzalanarak kişiye mutlaka verilmelidir.   

Yukarıdaki bilgiler ışığında her hangi bir adımda sorun yaşadığınız takdirde, uygulama ile ilgili kullanım kılavuzu ve teknik destek almak için gerekli irtibat numaraları ekli dosyada paylaşılmıştır.


Saygılarımla,


Dr. Aras Yıldız
KonAHED Yönetim Kurulu Üyesi

Ekli Dosyalar

Alıntı:
.pdf   SB_AileHekimiAskerlikYoklamasiSaglikMuayenesiIslemleri_Kilavuzu.pdf (Dosya Boyutu: 1.52 MB / İndirme Sayısı: 14)

   

Bu konuyu yazdır

  İlaç dozları
Yazar: DrBehzat - 03-05-2018, Saat: 13:33 - Forum: İlaçlar ve İlaç Dozları - Yorum Yok

AMOK-KLAVUNİK ASİT: 40-50-80  MG/KG GÜN 2DOZDA
PEN-OS :    50 000-100 000 ÜNİTE/KG/GÜN 2-3 SEFER
AMOKSİSİLİNLLARGOPEN.ALFOKSİL   20-40 MG/KG/GÜN 3 KEZ
AMPİSİLİN :ALFASİLİN 25-50 MG/KG/GÜN 3-4 KEZ
AZİTROMİSİN:10-20 MG/KG GÜN TEK DOZ
KLARİTROMİSİN:15-25 KG/GÜN 2 DOZDA VEYA HER DOZ 7.5MG/KG
SEFAKLOR(CECLOR):20-40 MG/KG/GÜN 3-4  DOZ
SEFALEKSİN(SEF): 25-50 MG/KG/GÜN 4 DOZ
SEFİKSİM ( SUPRAX) :8 MG/KG/GÜN TEK DOZ AĞIRSA 2 DOZ
METRANİDAZOL (NİDAZOL-FLAGYL) 30-50 MG/KG/GÜN 3 DOZDA
DEBRİDAT 250 SUSUP 0-6 AY 3X1/2 5 KİLOYA 1 ÖLÇEK 3 KEZ
YOMESAN 2YALTI:0.5 GR 2-6 YAŞ 1 GR YETİŞKİN 2 GR
PARASETAMOL:10-30 MG/KG/ DOZ 4 SEFER
İBUPROFEN:6AY ALTI:5 MG/KG/DOZ KULLANMA
                6 AY ÜSTÜ:10 MG/KG/DOZ
KETOPROFEN(PROFENİD):0.5 MG/KG/DOZ 3-4 DEFA 6 AY ALTI KULLANMA
 
ASETİLSİSTEİN: 30 MG/KG/GÜN 3 DOZLA
BACTRİM 200/40   30 MG/ SMT VEYA 6 MG TM /GÜN

Zona

Valasiklovir: VALTREX 1 GR X 3 X 7  1. Tercih olmalı
Asiklovir  ASİVİRAL, VİROSİL, ZOVİRAX  800 MG X 5 X 7
Famsiklovir FAMVİR--VİRMOL ( pahalı) 500 mg x 3 x 7

ORS HAZIRLAMA

1 LİTRE SU
6 ÇORBA KAŞIĞI ŞEKER
1 ÇORBA KAŞIĞI TUZ


KULAĞI ASİDİK YAPMAK İÇİN DIŞ KULAK KAŞINTILARINDA 

ÇOCUKLARDA:     EAU OXYGEN 10 CC
                               EAU BORİQUE 10 CC   KRIŞTIRILIP 3X 4 DAMLA   30cc
 
(% 4 eauboriqe %60 alcool 30 cc)   1200 mg eauborique 30 cc alkole
YETİŞKİNDE         %60 DE ALKOL
                              % 5   EAU DE  BORİQUE           2X5 DAMLA otit

Bu konuyu yazdır

  Yatağa Bağımlı Seçmenler İçin Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu
Yazar: Dr.Onur UYSAL - 02-05-2018, Saat: 13:17 - Forum: Diğer Mevzuatlar - Yorum Yok

Kontrol edilecek Hasta Listelerine 

KDS

yukarıdaki performans linkininden 300 günü aşan gebelik kısmının sağındaki yerden ulaşılabilir

Listeye bakacağız. Yatalak olmayanları ayıklayıp, sadece yatalak olduğunu tespit ettiklerimize talep olmadan biz ulaşıp rapor vereceğiz. 

Daha Sonra Aşağıdaki

"YATAĞA BAĞIMLI KİŞİLER İÇİN DURUM BİLDİRİR TEK HEKİM RAPORU BİLEŞENİ KULLANIMI"

Klavuzuna göre 

https://erapor.saglik.gov.tr/

adresinden tanımlama yapılacaktırEk Dosyalar Ekran Görüntüleri
       

.pdf   YATAĞA BAĞIMLI KİŞİLER İÇİN DURUM BİLDİRİR TEK HEKİM RAPORU BİLEŞENİ KULLANIMI.pdf (Dosya Boyutu: 1.02 MB / İndirme Sayısı: 4)
.pdf   2018-14 sayılı genelge.pdf (Dosya Boyutu: 873.63 KB / İndirme Sayısı: 0)
Bu konuyu yazdır

  karapınar merkez 2 nolu asm için ase ihtiyacı
Yazar: drtahayasir - 22-03-2018, Saat: 11:03 - Forum: ASE İlan ve Yardımlaşma Bölümü - Yorum Yok

nufus  3070   4 birimli önceki kayıtları düzenli olan birimim de ase ye ihtiyacım var.düşünenler 5556219158 den ulaşıp ayrıntılı bilgi alabilir.

Bu konuyu yazdır

Exclamation İŞE GİRİŞ / SİGORTA BAŞLANGICI / SÜREKLİ İŞÇİ ŞEKLİNDE GELEN RAPOR TALEPLERİ
Yazar: Dr.Selman PELİT - 05-03-2018, Saat: 16:32 - Forum: SGK Mevzuatları - Yorum Yok

Sevgili arkadaşlar, hepimizin zaman zaman karşılaştığı gibi işe giriş raporları için aile hekimlerine çok fazla müracaat oluyor. Bazen belli şartlar çerçevesinde bu müracaatları olumlu karşılamamız gerekirken, bazen de yasal olarak pek fazla yapabileceğimiz bir şey olmuyor. Ancak bunun sınırları nasıldır, hangi durumlarda aile hekimi (gerekli klinik şartları değerlendirmek suretiyle) rapor tanzim edebilir, hangi şartlarda edemez, bu konular genellikle günlük pratikte tam net olmadığı için hem aile hekimlerini tereddütte bırakıyor hem de talepleri karşılanmayan vatandaşlarda tatminsizlik nedeni oluyor. Hatta bazen sözel ve/veya fiziksel şiddete zemin hazırlıyor. Bu nedenle bu konuyla alakalı hususları bir araya toplayıp açıklık getirmeye çalışacağım.
 
Öncelikle bu konuda mer’î mevzuatı burada not edelim, yeri geldikçe atıf yapacağız:
·     6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”
·     5510 sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu”
·     Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği
·     Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği
·     Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge
·     İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği
·     
İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği'nin Eki (Tehlike Sınıfları Listesi)
·     1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun


Konuyu başlıklar halinde ele alacak olursak;
 
Aile hekimleri işe giriş raporu verebilir mi?

 
Bu konuda en güncel mevzuat olan 30 Eylül 2019’da yayınlanan “Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge” isimli yönergenin Ortak ve Son Hükümler başlıklı Onüçüncü Bölümündeki 44’üncü maddesinin 9’uncu fıkrasına göre:

Alıntı:
50’den* az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerlerinde çalışacak olan kişilerin işe giriş raporları, iş yeri hekimliği belgesi aranmaksızın aile hekimleri ve kamu sağlık hizmet sunucularında görevli tüm hekimlerce [İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik eki Ek-2de yer alan forma** uygun olarak = eski rehberdeki bu ibare yönergeden kaldırılmıştır!!! Bunun hukuki yönüne ] düzenlenebilir. İşe giriş raporu almak isteyen kişiler 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerlerinde çalışacaklarına dair bir belgeyi başvuru yaptıkları hekime ibraz etmek zorundadır. [Yeni eklenen bu kısım ise hekimlerimizin işini kısmen kolaylaştıracaktır!]
(*Buradaki 50’den az ibaresi, [i]1219 sayılı kanunun 12. maddesine 2.1.2014 tarihinde yapılan eklemede 10'dan az şeklinde olup, 6331 sayılı kanunun 15. maddesinin 3. fıkrasında 18.6.2017 tarihinde yapılan değişiklikle 50’den az şeklinde değiştirilmiştir, ancak 1219 sayılı kanunda hâlâ 10 olarak geçmektedir. Dolayısıyla 10-49 çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin durumu netlik kazanmamıştır. Kanundaki bu kapalılık hâli normlar hiyerarşisine göre yönerge maddesi ile giderilebilir değildir. [/i]**Bahsedilen form, İşe Giriş ve Periyodik Muayene Formu’dur.)

Yani evet, belli şartlarda aile hekimleri işe giriş raporu düzenleyebilir. Ve bunun için bazı arkadaşlarımızın zannettiği gibi işyeri hekimliği sertifikasına sahip olmak zorunda değildir.
 
Aile hekimleri kimlere işe giriş raporu verebilir?
 
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 15'inci maddesi 3. fıkrasına göre;

Alıntı:1)   Az tehlikeli işyerlerinde çalışacak olanlar için,
2)   50’den az çalışanı olan işyerlerinde çalışacak olanlar için.
 
Bu iki madde birlikte bulunmalıdır. Yani 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde çalışacak olanlara rapor verebilir (?). Ancak az tehlikeli olup çalışan sayısı 50 ve üzerinde olan işyerleri için rapor tanzim edemez. Veya çalışan sayısı 50’den az olan ancak tehlikeli veya çok tehlikeli işyerlerinde çalışacaklar için rapor tanzim edemez.

Ancak yukarıda değinildiği gibi, 1219 sayılı kanunun 12. maddesine 2.1.2014 tarihinde aşağıdaki ibareler eklenmiştir:

Alıntı:(Değişik dördüncü cümle: 2/1/2014-6514/21 md.) Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında ve kurumlarının izniyle aylık otuz saati geçmemek üzere iş yeri hekimliği yapabilir. Döner sermayeli sağlık kuruluşları ise kurumsal olarak işyeri hekimliği hizmeti verebilir. (Ek cümle: 2/1/2014-6514/21 md.) Tabipler, iş yeri hekimliği eğitimi alma ve iş yeri hekimliği belgesine sahip olma şartı aranmaksızın 10’dan az işçi çalıştıran az tehlikeli iş yerlerinin iş yeri hekimliği görevini yapabilirler. Bu maddenin uygulamasına ve işyeri hekimliğine ilişkin esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenir.

Bu maddeden anlaşılan; aile hekimleri işyeri hekimliği sertifikası aranmaksızın 10'dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ile ayda otuz saati geçmemek şartıyla işyeri hekimi olarak anlaşırsa ancak o taktirde işe giriş raporlarını düzenleyebilir, onaylayabilir. 

Ancak 18.6.2017 tarihinde 6331'deki “10'dan az” ibaresi “50'den az” şeklinde değiştirildikten sonra 1219'un 12. maddesinde bu konuda herhangi bir güncelleme yapılmamıştır. Dolayısıyla 10-49 çalışan sayılı az tehlikeli işyerleri için aile hekimlerinin rapor düzenleyip düzenleyemeyeceği konusu kanunî açıdan kesinlik kazanmamış olmakla beraber, bu konuda iki kanun arasında çelişki doğmuş durumdadır.

6331'deki daha güncel olan düzenlemenin 1219'daki 10'dan az ibaresini zımnen değiştirmiş olduğunu kabul edelim desek, ancak halen mevcut uygulamada aile hekimleri 49 çalışana kadar çalışan sayısı olan işyerleri ile yarı zamanlı iş yeri hekimi olarak anlaşamayıp, sadece 10'dan az çalışanı olan işyerleri ile anlaşabilmektedir. Bu durumda kanunlarda yeni bir düzenleme yapılıp çelişkinin giderilmesi ve konunun açıklığa kavuşturulması gereği doğmaktadır.

Önemli Ek Not:

6331 sayılı kanunun 15. maddesinin 2. fıkrasına göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.” bu ibarenin mefhum-u muhalifi değerlendirmeye alındığında, az tehlikeli işlerde çalışacak kişilerin işe başlatılmaları için işe giriş raporu alınması şart değildir (ancak iş sağlığı güvenliği açısından alınması tavsiye edilir). Fakat kurum ve kuruluşları az tehlikeli işyerleri statüsünde olsalar dahi, işe başlatacakları herkesi sağlık raporu için bize yönlendirmekte, rapor için ısrar etmekte, ancak bu konuda mevzuatta belirtilen hususlarda incelik göstermemektedirler.

Aile hekiminin düzenleyeceği rapor nasıl olmalıdır?

Yukarıdaki alıntıda değindiğim gibi son yönergede ne yazık ki bu hususta bir değişiklik yapılmış olup, diğer mevzuatla çelişki doğmuştur. Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge'ye göre aile hekiminin düzenleyeceği işe giriş raporu için erapor üzerinden “Durum Bildirir Tek Hekim Raporu”na İŞE GİRİŞ değerlendirmesi eklenmiş olup, seçildiğinde “50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli işyerlerinde çalışmasında sakınca bulunduğunu / bulunmadığını belirtir hekim kanaat raporudur” şeklinde bir ibare çıkmaktadır. Ancak bu durum SGK mevzuatına aykırılık teşkil etmektedir. Çünkü işe giriş raporları normalde “İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” eki olan Ek-2’de yer alan “İşe Giriş ve Periyodik Muayene Formu” şeklinde olmalı ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra düzenlenmelidir. (Bu tetkikler sağlık gideri kapsamında değerlendirilmeyip SGK tarafından karşılanmadığından, bunlar için 2. basamak hastaneler ücret talep etmektedir. Ancak bu ücretler çalışana yansıtılmayıp 6331 sayılı kanunun 15. maddesinin 4. fıkrası gereği işveren tarafından karşılanmalıdır.) Yönerge ile yönetmelik aykırı düşerse hukuken yönetmelik hükmü geçerlidir. Dolayısıyla esasen bizim yönergemizdeki bu düzenlemenin hukuken pek bir hükmü yok. 

Ancak 6331 sayılı kanuna göre yukarıda değinildiği gibi az tehlikeli işyerleri için işe giriş muayenesi şartı aranmadığından, 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri için Durum Bildirir Tek Hekim Raporu şeklinde düzenlenen raporların hekime hukuki bir sorumluluk doğurmayacağı kanaatindeyim. Bununla beraber benim hukuki tercihim, eğer illa işe giriş raporu düzenlemem gerekiyorsa SGK mevzuatına uygun şekilde EK-2 olarak düzenlemek yönündedir.

Burada asıl önemli olan husus, aile hekimleri işe giriş raporu düzenleyecek olduklarında çalışılacak olan işyerinin tehlike sınıfını (NACE kodunu), risk analizini, yapılacak işin niteliğini, muhtemel meslek hastalıklarını bilmeli ve buna göre rapor düzenlemelidir. Bu da görmediği bir iş yeri için rapor düzenlemesinin uygun olmayacağı kanaatini doğurmaktadır. Dahası, aktif olarak iş yeri hekimliği yapan çoğu meslektaşımız bırakın görmediğimiz bir işyerinde çalışacak olanlara rapor tanzim etmeyi, iş yeri hekimliği sertifikası olup veya olmayıp da aylık belli saat yarı zamanlı iş yeri hekimliği yapmanın bile (yukarıda değinildiği gibi mevzuatta böyle bir hakkımız olduğu halde) çok büyük bir yasal risk doğurduğunu vurgulamaktadır. Çünkü tam zamanlı çalışılmadığından, hekim iş yerinde bulunmadığı zamanlarda meydana gelebilecek kazalar ve hastalıklardan haberdar olamayacak, yasal sorumluluğunu tam olarak yerine getiremeyecek ve büyük bir risk almış olacaktır.
 
Aile hekimleri tehlikeli veya çok tehlikeli bir işyerinde çalışacak fakat az tehlikeli bir iş yapacak işçiler için rapor verebilir mi?
 
Hayır. Böyle bir uygulama ve yaklaşım yoktur. Örneğin, inşaat şirketleri çok tehlikeli işyeridir. Bir inşaat şirketinde işçilerin yevmiyelerini kayıt etmekle görevli, yani masa başında çalışacak olan işçi için de aile hekimi rapor tanzim edemez. İşe giriş raporlarında kişinin iş yerinde yapacağı işe değil, iş yerinin “İşyeri (SGK) Sicil Numarası”ndaki “NACE kodu”na bakılır. İşyerinin tehlike sınıfı bu koda göre “tehlikeli” veya “çok tehlikeli” ise, kişinin orada ne iş yapacağının bir önemi yoktur. Nitekim işveren işçiyi işyerinde istediği gibi istihdam etmeye yetkilidir. İsterse masa başında kayıt tutan kişiyi birkaç gün sonra aktif işçi olarak inşaata çıkarabilir. Bu konuda 6331 sayılı kanunun 15. maddesinin 3. fıkrasındaki ibare “az tehlikeli işlerde çalışacaklar için” şeklinde değil,  “az tehlikeli işyerleri için” şeklindedir. Yani itibar işe değil işyerinedir.
 
İşyeri Sicil Numarası ve NACE kodu nedir? Nasıl bilinir/bulunur?
 
İşyeri Sicil Numarası “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği”nin 28. maddesinde detayları belirtilmiş olan, kısaca işveren tarafından işyerinde çalıştırılan işçilerin sosyal sigorta işlemlerinin yapılabilmesi için SGK tarafından temin edilen 23-26 haneli numaradır. (ASM’lerde personel çalıştıran arkadaşlarımız biliyordur. Bilmeyenler dilerse muhasebeciden öğrenebilirler)
 
NACE kodu ise 4 veya 6 haneli olup, İşyeri Sicil Numarasının 2,3,4,5,6 ve 7. rakamlarının ilk dördü veya tamamıdır. Bu kod “Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması” gibi bir anlama gelen, iş kollarına ait istatistik sınıflama kodudur. Bu kodların detayları TÜİK internet sitesinden elde edilebilir. Ancak bizim için kodların kendileri değil, bu kodlara göre tanımlanmış olan işyeri tehlike sınıfları önemlidir. Bu tehlike sınıfları 2012 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan “İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği” ile belirlenmiş, ilerleyen yıllarda ufak tefek güncellemeler yapılmıştır. En güncel hallerine yazının başındaki linklerden ulaşabilirsiniz. 


Örnek verecek olursak;
28621xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx  herhangi bir İşyeri Sicil Numarası olsun. En baştaki rakam yapılan işin özel veya kamu sektörüne ait daimi veya geçici olduğunu belirtmeye yönelik olan “Mahiyet kodu”dur (1 ise kamudaki devamlı işyerleri, 2 ise özel sektördeki devamlı işyerleri, 3 ise İŞKUR'dan alımlardaki gibi kamudaki geçici işyerleri anlamına gelir). Sonraki 4 rakam ise iş kolu kodu, yani NACE kodudur.

Örneğimizdeki
8621 koduna bakarsak;
86.21: Genel hekimlik uygulama faaliyetleri
86.21.02: Aile ve toplum sağlığı merkezleri tarafından sağlanan yatılı olmayan genel hekimlik uygulama faaliyetleri (yatılı hastane faaliyetleri ile ebeler, hemşireler ve fizyoterapistlerce gerçekleştirilen paramedikal faaliyetler hariç) => TEHLİKELİ

Yani Aile Sağlığı Merkezleri NACE koduna göre TEHLİKELİ sınıfta işyeridir.


Bir işverenin İşyeri Sicil Numarasını ve NACE kodunu bilmesi gerekir.

Ve yine sayfanın başındaki yönerge alıntısında belirtildiği gibi, işe giriş raporu almak isteyen kişiler 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerlerinde çalışacaklarına dair bir belgeyi başvuru yaptıkları hekime ibraz etmek zorundadır. Dolayısıyla böyle bir belge ibraz etmeyen kişiler için hiçbir surette işe giriş raporu vermek zorunda değiliz. Başvuran kişilerden işyerindeki çalışan sayısını ve SGK İşyeri Sicil Numarasını isteyip ona göre işlem yapmak en doğrusudur.

“Dosyaya koymak için, formalite icabı” gibi ifadelerle talep edilen raporların mevzuatta yeri var mıdır?
 
Halen yürürlükte olan 5510 sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu” ve “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği”ne göre; sigorta başlangıcı için, dosyaya koymak için, başlayış için, formaliteden gibi herhangi farklı bir sağlık raporu formatı yoktur. Bu mevzuatta sağlık raporu olarak sadece %40 ve üzeri özürlü olanlardan istenen engel durumunu belirten kurul raporu söz konusudur. Bunun dışında normal sağlıklı çalışanların sigorta bildirimleri için ayrı bir rapor talep edilmemektedir. Kanunun 4. maddesinde ve yönetmeliğin 9. maddesinde belirtilen “sigortalı sayılanlar”ın, mevzuatta belirtilen şartlara göre “sigortalı işe giriş bildirgesi” şeklinde bir formla işveren kişi/kurum tarafından SGK’ya bildirimi yapılır (Güncel uygulamaya göre çalışanlar e-devlet üzerinden sigortalı bildirimini kendileri de yapabilmektedir). Bu evraklar arasında da normalde sağlık raporu yoktur (ilgili evraklara ve açıklamalara aynı yönetmeliğin ekinden ulaşılabilir). O nedenle bu gibi ifadelerle talep edilen raporların aslı yoktur. Başlayış için gereken tek rapor işe giriş raporudur. Onun da bizimle alakalı şartları 6331 sayılı kanunun 15. maddesinde, 1219 sayılı kanunun 12. maddesinde ve Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönergesinin 44’üncü maddesinin 9’uncu fıkrasında belirlenmiştir. Bunlar dışında bizim işe girişle alakalı veya sigorta başlangıcıyla alakalı herhangi bir rapor tanzim etme durumumuz yoktur.
 
İşe Giriş Raporu yerine Durum Bildirir Tek Hekim Raporu versek ne olur?
 
6331 sayılı kanunun 15. maddesi 1. fıkrası b) bendine göre işveren işe girişlerde, iş değişikliğinde, iş kazası meslek hastalığı veya sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri hâlinde, ve işin devamı süresince çalışanın ve işin niteliği ile işyerinin tehlike sınıfına göre Bakanlıkça belirlenen düzenli aralıklarla (yani periyodik muayeneler) çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlamak zorundadır. Yani sağlık gözetimi aslen (kamu / özel fark etmeksizin) işverenin görevidir ve çalışana başta çalışacağı işyerinin risk analizi ve muhtemel meslek hastalıkları da göz önünde bulundurularak belli tetkiklerin işe giriş öncesi yapılması gerekmektedir. Bu tetkikler yapılmadan düzenlenecek olan raporların SGK mevzuatına göre işe giriş raporu olarak herhangi bir hükmü yoktur ve çalışanı korumaz. Herhangi bir iş kazası veya meslek hastalığı durumunda SGK’dan ve işverenden hak talep etmesinin önü kapalı olur. Düzenleyen hekim için ise TCK'nin 250. maddesine dayandırılarak cezai yaptırım oluşma riskine zemin hazırlanmış olur. Aile hekimi (her ne kadar raporu şahısların kendi talep ve ısrarları ile düzenlemiş olsalar dahi) işe giriş raporu talebiyle gelen kişiler için Durum Bildirir Tek Hekim Raporu düzenlediklerinde, işverenlerin işe giriş muayenesi için yapacakları harcamaları gereksiz kılmak suretiyle işvereni maddi kayıptan kurtarmış olmak, ve dahası çalışanların işe giriş muayenelerinin usulüne uygun yapılmasının önüne geçmek suretiyle olası iş kazası durumlarında hak kaybı yaşamalarına zemin hazırlamaktan kusurlu sayılır. Çalışanların olası adli bir süreçte aile hekiminin kendisini yeterince bilgilendirdiği yönünde değil, aksine yeterli bilgilendirilmedikleri yönünde beyanda bulunma ihtimalleri daha yüksektir. Kaldı ki, aile hekimi tarafından yeterince bilgilendirildiği halde kendi ısrarları ile bu raporu aldığını beyan etseler bile, aile hekiminin taksirli sayılma ihtimali mevcuttur. Aslolan, çalışan için işveren tarafından işe giriş raporunun usulüne uygun olarak alınmasını sağlamaktır. (Usulüne uygun olarak işe giriş ve periyodik muayeneleri yapılmayan çalışanlar için tespit edilmesi halinde işverene 6331 sayılı kanunun 26. md. 1. fıkrası f bendine göre kişi başı 1000 TL ceza verilir.)

Ancak yukarıda da değinildiği gibi, 6331 sayılı kanuna göre az tehlikeli işyerleri için işe giriş muayenesi şartı aranmadığından, 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri için yeniyönergedeki düzenlemeye uyarak Durum Bildirir Tek Hekim Raporu şeklinde verilen raporların hekime hukuki bir sorumluluk doğurmayacağı kanaatindeyim. Hukuki sorumluluk doğuracak durumlar, daha çok tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için istenildiği açık olduğu halde yetkimiz dışında olarak başvurana işe giriş raporu yerine normal Durum Bildirir Tek Hekim Raporu verdiğimiz durumlardır.
 
Aile hekimine kayıtlı kişiler, aile hekiminden o anki sağlık kayıtları ve fizik muayenesi çerçevesinde durum bildirir tek hekim raporu düzenlemesini talep edebilirler mi?

Hayır. Hasta Hakları Yönetmeliği'nin 16 ve 17. maddesine göre hastaların bizden isteyebilecekleri şöyledir;


Alıntı:Kayıtları İnceleme
Madde 16- Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili veya kanuni temsilcisi vasıtası ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.
Kayıtların Düzeltilmesini İsteme
Madde 17- Hasta; sağlık kurum ve kuruluşları nezdinde bulunan kayıtlarında eksik, belirsiz ve hatalı tıbbi ve şahsi bilgilerin tamamlanmasını, açıklanmasını, düzeltilmesini ve nihai sağlık durumu ve şahsi durumuna uygun hale getirilmesini isteyebilir.
Bu hak, hastanın sağlık durumu ile ilgili raporlara itiraz ve aynı veya başka kurum ve kuruluşlarda sağlık durumu hakkında yeni rapor düzenlenmesini isteme haklarını da kapsar.


Hasta Hakları Yönetmeliği'nde hastaların kendi durumları için rapor isteyebileceklerine dair herhangi bir ibare mevcut değildir. Sağlık raporlarının gerekliliği ancak mevzuatla (kanunlarla) belirlenebilir. Kanunlarla gerekli görülmemiş konularda kişiler ve kurumlar tarafından sağlık raporu talebi Anayasa'nın 17 maddesine aykırıdır:


Alıntı:I. Kişinin dokunulmazlığı, maddî ve manevî varlığı
MADDE 17- Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.
Tıbbî zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz; rızası olmadan bilimsel ve tıbbî deneylere tâbi tutulamaz.

Bu konuda kişilerin kurumlar tarafından herhangi bir tıbbî veya kanunî zorunluluk olmadan sağlık muayenesine tabi tutulmaya zorlanmalarının Anayasa'ya aykırı olduğu yönünde emsal mahkeme kararları mevcuttur.

Dolayısıyla işe giriş raporu talebiyle müracaat edenlere “Benden genel durumunu dökümante eden bir rapor talep etme hakkı var” zannederek durum bildirir tek hekim raporu vermek, her ne kadar içeriğinde yapacağı işle alakalı bir ifade içermiyor bile olsa, yukarıda değinilen sebeplerle uygun olmayacaktır ve yasal riskler doğuracaktır. Ayrıca böyle bir rapor vermek en başta “6331’e göre uygun değildir” diyerek rapor vermeyip çalışanları uygun bir şekilde yönlendirmeye çalışan meslektaşlarımızı sözel/fiziksel şiddete karşı risk altında bırakabilir.

Her türlü raporu vermek aile hekiminin görevi midir?

5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu'nun 5. maddesi ve Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği 4. maddesi 3. fıkrası L bendine göre; ilgili mevzuatta birinci basamak sağlık kuruluşları ve resmî tabiplerce kişiye yönelik düzenlenmesi öngörülen her türlü sağlık raporu, sevk evrakı, reçete ve sair belgeleri düzenlemek aile hekiminin görevidir. Ancak bunu her rapor talebini, talebin içeriğine uygun şekilde karşılamak (özel ibareli rapor, işe giriş için kullanılacağı belli olan tek hekim raporu, seksek oynama raporu vb. vermek) gerektiği şeklinde algılamamak gerekir. Yukarıdaki maddeyi okuduğumuzda verilecek sağlık raporlarının ilgili mevzuatla şeklinin belirtilmiş olması gerektiği açıktır. Bunlar da Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge'de belirtilmiştir. Böyle olunca, talep edilen raporun hangi amaç için kullanılacağını bildiğimiz ve mevzuata uygun olmadığını düşündüğümüz halde, bunu yukarıdaki görev tanımlamasına  dahil gibi varsayarak "Kişinin o anki muayenesi ve sağlık kayıtlarına dayalı bir rapor istemek hakkıdır ve vermek de benim görevimdir" düşüncesi içerisinde bulunmak yukarıda belirtilen sakıncalardan ötürü uygun değildir. Kaldı ki, kişilerin kendileri için böyle bir rapor talep etme hakları olmayıp, sadece muayene kayıtlarını, aile hekimleri tarafından dökümante edilebilecek kronik hastalıklarını vb açıklayan, özetle kişilerin AHBS'de mevcut sağlık kayıtlarını içeren bilgileri, epikrizi vb basılı olarak isteme hakkı mevcuttur. Bu hakkı rapor talep etme hakkı olarak algılamamak gerekir.

Bütün bunları özetleyecek olursak:
 
Aile hekimlerinin yasal olarak işe giriş raporu düzenlemesi hakkında aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir:
 
1)   Çalışılacak iş yerinin NACE kodu bilinmelidir, buna göre iş yeri az tehlikeli olmalıdır
2)   İş yerinde çalışan sayısı en azından 6331'de belirtildiği gibi 50’den az olmalıdır (1219 sayılı kanuna göre 10'dan az olmalıdır)
3)   İş yerinin risk analizi bilinmeli ve incelenmelidir
4)   Risk analizine göre olası meslek hastalıkları değerlendirilmeli, ve bunlara göre uygun periyodik muayene planlanmalıdır
5)   Gerekli tetkikler istenmelidir
6)   Rapor mümkünse “İşe Giriş ve Periyodik Muayene Formu” şeklinde düzenlenmelidir. Az tehlikeli işyerleri için Durum Bildirir Tek Hekim Raporu olarak düzenlenmesinin hukuki bir sakıncası yoktur.
7)   Uygun olan, iş yerinin takibinin ve kontrollerinin yapılabilir nitelikte olmasıdır. Ancak aile hekimliğinin diğer iş yükü ile beraber aile hekiminin bunu sağlaması mümkün olmayacaktır.

Çalışılacak yerin bir kamu kurumu olması bu sayılan şartları görmezden gelme sebebi değildir. Bu şartlar kamu kurumları için de geçerlidir. (Örneğin çalışılacak yer kamu kurumu bile olsa, az tehlikeli sınıfta değilse aile hekimleri tarafından işe giriş raporu düzenlenmemelidir). 6331 sayılı kanunda kamu kurumlarında çalışacak olanlarda aranan şartlar ve sağlık gözetimi hakkında farklı bir yaklaşım bulunmamaktadır. Sadece kamu kurumları ve 50'den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerleri için kanunun 6. ve 7. maddelerinin yürürlüğe girmesi 31/12/2023 tarihine ertelenmiş olup, bu tarihe kadar sağlık gözetimi için aile hekimlerinden hizmet almalarının önü açılmıştır. Ertelenen maddeler ile, kamu kurumlarının işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu ertelenmiş olup, işe giriş muayenelerini yaptırma zorunlulukları ertelenmiş değildir. Yani kamu kurumları ve 50'den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin de iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kanunun öngördüğü çizgide sunmaları uygun olacaktır.

Özetle yasal riskleri göz önüne alındığında aile hekimlerinin işe giriş raporu tanzim etmesi çok doğru değildir. Ancak konunun mevzuat yönüne bakıldığında yukarıda açıklanan şartlara göre rapor tanzim edilebilir.
 
Bu yıl (2018) karşılaştığımız taşeron şirketten sürekli işçi pozisyonuna geçmek için talep edilen raporlar tam olarak nedir?
 
Bilindiği gibi 1 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bir tebliğ yayınlanarak taşeron şirketlerde çalışan işçilerin sürekli işçi pozisyonuna geçmeleri işlemleri başlatılmıştır. İlk etapta sadece müracaatlar alınmıştır. Müracaatlarda ÇSGB tarafından herhangi bir sağlık raporu şartı aranmadığı halde kurumlar tarafından işçilerden sabıka kaydı, diploma fotokopisi, sağlık raporu gibi belgeler istenmiş ve hem vatandaşlar gereksiz bir çaba içerisinde bırakılmış, hem de aile hekimlerinin mevzuatta istenmeyen bir rapor yüzünden gereksiz bir şekilde meşgul edilmeleri sebebiyle kamu hizmetlerinde aksamaya yol açılmıştır. İlerleyen günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bir yazı ile bu kişilerin sağlık raporu ibraz etmelerinin gerekmediği açıkça ifade edilmiştir.
 
Ancak müracaatlar tamamlanıp yapılan değerlendirmeler de sonuçlandıktan sonra yeni bir rapor problemi doğmuştur. Sürekli işçi kadrosuna geçeceği kesinleşen işçilerden ilgili kurumlar tarafından sağlık raporu talep edilmiştir. Gerekçe olarak 375 sayılı KHK’nın Geçici Madde 23 ve 24 maddeleri gösterilmiştir.

Kurumların Geçici Madde 23 ve 24’te sağlık raporuna işaret olarak kabul ettikleri kısım şöyledir:
Alıntı:657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin (A) bendinin (1), (4), (5), (6), (7) ve (8) numaralı alt bentlerinde belirtilen şartları taşımak

Şimdi 657’deki bu kısımlara bakalım:
Alıntı:Genel ve özel şartlar:
Madde 48 – (Değişik: 12/5/1982 - 2670/14 md.)
Devlet memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır.
A) Genel şartlar:
1. Türk Vatandaşı olmak,

4. Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
5. (Değişik: 23/1/2008 - 5728/317 md.) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
6. Askerlik durumu itibariyle;
  a) Askerlikle ilgisi bulunmamak,
  b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,
  c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
7. 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak. (53. madde engelli personel çalıştırılmasının şartlarını düzenliyor. Konumuzla alakası yok)
8. (Ek: 3/10/2016 – KHK-676/74 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7070/60 md.) Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.

(657 sayılı DMK için tıklayınız)

657’de Devlet memurluğuna alınacaklarda aranacak şartlardan birisi olarak görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak şartı yer alıyor. Ancak bunun sağlık raporu ile belgelendirilme şartı belirtilmiyor. Kişiler akıl sağlığının yerinde olduğunu kendi yazılı beyanlarıyla da belirtebilirler (birazdan dikkat çekici bir örneği gelecek). Kaldı ki memuriyete kabulle beraber 657’nin 3. bölümünde şartları belirtilen adaylık süreci başlar. Ve sağlık durumu hakkındaki yazılı beyanının doğru olmadığı amirleri tarafından tespit edilen kişilerin memuriyeti sonlandırılabilir. Ayrıca akıl sağlığının yerinde olduğunun sağlık raporu ile belgelendirilmesi gerektiğini kabul etsek bile, şu var ki kanunda akıl sağlığının yerinde olması kişinin işe (yani memuriyete) başlaması için şart koşulmaktadır. Böyle olunca da bunun belgelendirilmesi için istenecek sağlık raporu, 6331 sayılı kanunda belirtilen işe giriş raporu olmalıdır. İşe giriş raporlarının durumunu ise yukarıda elimizden geldiğince detaylı tartışmaya çalıştık.
 
Bu yıl (2018) karşılaştığımız sürekli işçi pozisyonuna geçişte istenen raporlar 375 sayılı KHK ile yukarıdaki ilgili 657 maddesine dayandırılmaya çalışılan ve akıl sağlığının yerinde olduğunu belgelemesi beklenen raporlardır. Ancak Sağlık Bakanlığı sürekli işçi pozisyonuna geçenlerden bu raporun alınmasını isterken; KPSS-2017/3 ve 2017/5’e göre ve yine 2018 yılı KPSS neticesinde işe başlayacak olan personelinden işe başlayış için bu konuda sağlık raporu değil sadece yazılı beyan istemekte ve aynı kanunun aynı maddesine dayandırılarak aranan bir şart hakkında farklı iki uygulama sergilemekte, böylece kendisiyle çelişmektedir.
Ayrıca Bakanlığımız tarafından işe giriş raporları hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'na yazılan yazıda ASM şartlarında odyolojik testler, SFT, radyolojik testler ve psikolojik testlerin yapılamayacağı belirtilmiş olduğu halde, sürekli işçi pozisyonuna geçiş için istenen raporların düzenlenmesinde akıl sağlığı değerlendirmesinin ASM şartlarında yapılması beklenmektedir. Bu da ayrı bir çelişki içermektedir.

Özetle Bakanlıkça ilk etapta aile hekimlerinin direk kendilerinin düzenlemesi istenen ve sadece şüpheli durumlarda uzman hekime yönlendirmesi gerektiği söylenen bu raporlar hakkında hiçbir mevzuatta açık bir şart yoktur. 657’nin ilgili maddesinde kişilerin akıl sağlığının herhangi bir hekim tarafından sağlık raporuyla belgelendirilmesi şartı aranmamaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı da 2017 ve 2018 yıllarındaki KPSS sonuçlarına göre yerleştirmesini yaptığı personelinden sağlık raporu ve adli sicil kaydı istemeyip, her ikisi için de yazılı beyanı yeterli görmüştür (doğrusu da bu olmalıdır). Bunları bir bütün halinde değerlendirdiğimizde uygulamada bir çelişki ve yanlışlık olduğu açıkça görülmekte ve sürekli işçi pozisyonuna geçişlerde Sağlık Bakanlığı’nın neden rapor şartı aradığına anlam verilememektedir.
 
Daha güzel günlerde daha uygun şartlarda daha iyi hizmetler sunabilmek ümidiyle.
 
(Bu yazı yeni gelişmeler ve içeriğindeki muhtemel hatalar sebebiyle ileride güncellemeye açıktır)

Bu konuyu yazdır

  AŞI KABULÜNDE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ROLÜ
Yazar: Aras22 - 27-02-2018, Saat: 15:29 - Forum: Bağışıklama İle İlgili Konular - Yorum Yok

Aşı reddinin medyanın da gücünü kullanarak yanlış bilgilendirme ve yönlendirmelerle arttığı günümüz şartlarında biz sağlık çalışanlarına büyük görev düşmektedir. İnsanları aşının önemi konusunda bilinçli hale getirebilmek ve aşı reddi algısını ortadan kaldırabilmek için öncelikli olarak biz sağlık çalışanlarının bu konuda belirli bir bilgi ve donanıma sahip olması gerekmektedir. 

Bu düşünceyle KonAHED olarak insanımızla iletişime en kolay ve en hızlı geçebilen biz aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarımız için bağışıklama işlemleri sırasında aşı yaptıracak bireye ve yakınlarına ön yargılarını ve duyabileceği kaygıları o anda giderebilme adına üyelerimizden Uzm. Dr. Pınar İlhan'ın katkılarıyla aşı kabulünü kolaylaştıracak spot bilgiler içeren bir bilgilendirme yazısı hazırlamış bulunmaktayız. 


Aşı reddinin ve aşılamaya karşı oluşmuş ön yargıların tamamen ortadan kalktığı bir toplum kültürüne ulaşma dileğiyle... 

İLGİLİ DOSYAYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu konuyu yazdır

  Anaflaksi Durumunda yapılması gerekenler
Yazar: DrBehzat - 26-02-2018, Saat: 13:00 - Forum: Acil Tıbbi Müdahaleler - Yorum Yok

ANAFLAKSİ
(Yaptığınız her işlemi kaydetmeyi unutmayınız)
112 ARANIR BİLGİ VERİLİR ve112 GELENE KADAR
 
1-Solunumu kontrol edilir, O2 satürasyonu 90-92 üstünde olacak şekilde 6-8 litre O2 verilir. Oksijene rağmen hipoksi devam ediyorsa entübasyona hazırlıkta yapılmalıdır.
 
2-Adrenalin(1ml=1mg şeklinde mevcutolup) büyüklere yarım ampul (0.5ml=0.5 mg), çocuklara 0.01 mg/kg üzerinden kalçadan veya bacakta antertolateral kısımdan yapılır. Atağın hafif olduğunu düşünüyorsan büyüklere 0.3 cc, çocuklara 0.15 cc im yapabilirsin.
Düzelma olmazsa 10 cc sf ile sulandırılarak iv verilebilir  
Semptomları ve kan basıncı düzelene kadar 15-20 dk da bir verilebilir
 
        Anaflaksi yapıcı enjeksiyonun  uygulandığı yerede 1 mg geçmemek üzere emilimi azaltmak üzere sc yapılabilir.
 
3-Damar yolu açılarak %09 NaCl  başlanır , Ringer laktat veya kolloidlerde (Dekstran) verilebilir, yetişkinlere 1-2 litre çocuklara 10-20 ml/kg verilir.
 
4- Kan basıncı ve nabzı mümkün olan en kısa sürede yazılıp kaydedilir. (Tedavi sonucunu takip etmek için ) Yatar pozisyonda bacakları hemen havaya kaldırılabilir, yalnız bu trendelenburg pozisyonu solunum sıkıntısı olanlarda sorun yaratabilir dikkat etmek gerekir.
 
5-Metil prednisolon yetişkinlere 80-120 mg, çocuklara 2mg/kg iv yapılır, Veya Deksametazon  “Dekort amp” 2 ampul
 
6- Antihistaminikler, ürtiker veya anjioödem varsa hemen yapılmalıdır.
Systral veya Avil Amp 1 amp iv-im hafifse im ,ağırsa iv
 
7-Bronkospazm varsa ,
Nebülizatörle salbutamal (“ventolin”) veya “combivent” tek dozlu flakon  nebülizatörle
Salbutamala rağmen bronkospazm devam edersee Aminofilin   “Aminokardol”  0.15 mg/kg çocuk  0.25 mg/kg yetişkin iv çok yavaş verilebilir, başka bir alternatif olarak adrenalin 0.3 cc nebulizatörle verilebilir,
Astım hastası ve-veya  bronkdilatörlere dirençli solunum sıkıntısı devam ediyor ise Magnesyum sülfat ampul  yetişkinlere 2 gr , çocuklara 25-50 mg/kg iv verilir.
 
8-Hipotansiyon  sıvı replasmanı ve adrenaline rağmen devam ederse glukogon hypokit (glucagen) 1mg amp den 5dk da bir 1 amp iv verilebilir
 
9-Bradikardi varsa Atropin,0.5 veya 1 ml (0.5-1 mg) çocuklarda 0.01-0.03 mg/kg iv
 
Bu bilgiler hastaya ve hastanın durumuna göre değişmekle birlikte kesin bilgiler olmayıp Dr.Behzat Demirel tarafından Aile Hekimlerimiz için  düzenlenmiştir

Bu konuyu yazdır

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren forum.konahed.org adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. forum.konahed.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.