Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AİLE HEKİMİ MAAŞ HESAPLAMA MODÜLÜ
#1
Bütün iller ve gelişmişlik düzeyi dahil kuruşu kuruşuna hesap isteyen aile hekimlerimize hediyemizdir
Aile Hekimi Maaş Hesaplama Modülü

http://konahed.org/tr/uygulamalar-34/ail...i-214.html
Dr.Onur UYSAL
KonAHED Yönetim Kurulu Üyesi


Ara
Cevapla
#2
Değerli Meslektaşlarım,

Aile Hekimi Maaş Hesaplama Modülümüz uzun çalışmalar sonucu ortaya çıktı. Bu modülü yaparken hedefimiz ay başında performans verileri yayınlanır yayınlanmaz, ayın 15'inde alacağı maaşı önceden hesaplama avantajı ile aile hekiminin bütçesini planlayabilmesi ve isterse ilerleyen ayları da tek tek seçerek maaşının ne zaman vergi kesintisine girip ne kadar düşüş yaşayacağını önceden gözlemleyip planlama yapabilmesiydi. Bunların yanında maaş şubesi kaynaklı yanlış hesaplama var ise programdan sağlamasını yaparak oluşabilecek hataların önüne geçmek de bir diğer hedefimizdi. Çok Şükür ortaya çıkan modülümüz tüm bu ihtiyaçları karşılayabilmektedir.

Maaş hesabı yaparken aile hekiminin bulunduğu birimin performans verilerinin yanında bazı kişiye ait özlük bilgilerine ihtiyaç duyulmakta, ve bunun içinde önceki bordrolarımızdan yardım almak gerekiyordu. O yüzden programı ilk buna göre inşa etmiştik. Sonra bordro sorgulama sisteminin her zaman çalışmadığını hatta bazı illerde meslektaşlarımızın bordrolarına ulaşamadığını gözlemledik. Bunun için de eski bordrodan hiç yardım almayacak şekilde ikinci bir hesaplama çalışması yapmak gereği doğdu. Bu yüzden program ilk açıldığında seçenek olarak bordro ile yada bordro bilgileri girmeden maaş hesabı şeklinde 2 seçenek sunduk.

Bordro girmeden yaklaşık maaş hesabı seçeneğini de içerisinde yaklaşık yazsa da vergi dilimleri geçiş dönemleri dışında hesap yapılacak aylarda kuruşu kuruşuna sonuç verecek şekilde dizayn ettik. Yıl başında maaşımızı %15 vergi kesintisiyle almaya başlarken, bu %20, %27 ve %35 şeklinde kesintilerle yıl sonuna doğru gelinmekte. İşte bu geçiş dönemlerinde yaklaşık hesap alırken ki bu geçiş dönemleri 2 ya da 3 aydır, diğer bütün aylar kuruşu kuruşuna hesaplamanızı yapabilecek şekilde ayarlandı.

Ödeme Hesapları 2 aşamadan oluşmakta.
1. Maaş Hesabı
2. Cari gider ödemesi

HESAPLAMA ÖNCESİNDE HATIRLATMAKTA FAYDA VAR. SAYISAL VERİLERİ GİRERKEN ONDALIKLI İFADELER İÇİN VİRGÜL DEĞİL NOKTA KULLANIN. (ÖRNEK: 123.45 GİBİ)

Maaş Hesabında Doğru Sonuç Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1- Yaklaşık maaş hesabı yaparken; bakanlığa tarafınızdan resmi bildirilmiş olan doktora durumunuz veya ortaöğretimde hazırlık okuma durumunuz varsa mutlaka girin. Çünkü bu veriler memuriyet kademe derecenize etki eden parametreler olup hesaplamayı etkiliyecektir.
2- Performans Verileri: Maaşınızda etki edecek en önemli bölüm burası. Bakanlığın her ayın 4 ünde resmi olarak duyurduğu performans verilerini eksiksiz girmeniz gerekmektedir. Konya'da görev yapan aile hekimlerimiz web sitemizdeki Performans Verileri Modülünden (
http://konahed.org/tr/uygulamalar-34/kon...u-216.html ) verilerine bakabilmektedir. AHBS programından girilen performans verilerinde hata payı yüksek olup yanlış maaş hesaplarına yol açabilmektedir.
3- Mobil Hesaplama: Gezici Sağlık Hizmeti vermiyorsanız bu bölümleri boş bırakınız. Mobil hizmet veren hekimlerimizin o ay performans verilerinde yayınlanan mobil nüfusunu ve aylık kat edilen mesafeyi km cinsinden eksiksiz girmesi gerekmektedir. Aylık kat edilen km hep sabit olduğundan önceki bordrolardan ya da maaş şubesinden öğrenilebilir.
4-Vergi Matrahı Giriş: Yaklaşık Maaş hesabı seçildiyse; program zaten vergi matrahı girmeyin diye uyarı verecek dikkate almayıp girseniz de hesaplama yapmayacaktır. Bordro ile hesap seçeneğini seçmiş iseniz; bir önceki ay bordronuzdan kümülatif vergi matrahı ve aylık vergi matrahının toplamını girmeniz gerekir.
5- SGK Matrahı Giriş: Yaklaşık Maaş hesabı seçildiyse; program zaten SGK matrahı girmeyin diye uyarı verecek dikkate almayıp girseniz de hesaplama yapmayacaktır. Bordro ile hesap seçeneğini seçmiş iseniz; bir önceki ay bordronuzdan SGK matrahı tutarını bulup girmeniz gerekir.
6- Hekim Tipi Seçimi: Aile Hekimi Uzmanları ile diğer Aile hekimliği yapan tabip ve uzman tabiplerin hesaplaması farklı olduğundan mutlaka seçiminizi yapınız.
7- Hesaplanacak Ay Seçimi: Hesaplayacağınız ayı mutlaka seçmelisiniz. Farklı ay seçimleirnde farklı vergi kesintileri oluşacağından yanlış hesaplamalara yol açabilir.
8- SGK Başlayış Ay ve Yılı Giriş: Aile hekimliğine değil, Devlet memurluğuna başladığınız ay ve yılı girmeniz gerekmektedir. Bu veriler memuriyet kademe ve derecenizi etkileyeceğinden yanlış girmeniz yanlış sonuç almanıza yol açar.
9- Sendika Üyeliği Seçimi: Sendika Üyelerinden her ay ödenek kesilmekte ve her 3 ay da bir ikramiye ödendiği için üyelik seçimini yanlış yapmanız yanlış hesaplamaya yol açar.
10- İl ve İlçe Seçimi: Her bölgenin Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Tazminatı farklı olduğundan çalıştığınız yeri doğru bir şekilde belirtmelisiniz. İl seçiminden sonra İlçenizi seçmeyi unutursanız uyarı amaçlı program maaşınızı hesaplamaz ve uyarı yazısı çıkar. O yüzden ilçe seçmeyi unutmayın.
11- Aile Durumu Seçimi: Asgari Geçim İndirimi için Maaş şubeye vermiş olduğunuz aile durum bildirimine göre seçim yapınız. Yanlış seçim yanlış hesaplamaya yol açar.
12- Özel Sigorta Giriş : Bireysel emeklilik sistemi dışında; maaş şubeye bildirdiğiniz pirim iadeli hayat sigortası poliçeniz varsa giriniz. TL endeksli poliçelerde tutarın yarısı, döviz endeksli poliçelerde tl karşılığı gelen tutarın tamamı girilir.
13- Zorunlu BES Giriş: Zorunlu BES kesintiniz var ise kesinti tutarını giriniz.

CARİ GİDER ÖDENEĞİ HESAPLAMA:
1- Gruplandırma Seçimi: Bulunduğunuz Grubu Seçiniz.
2-Aylık Kesinti Giriş: Ödenekten kesilen elektrik, su ve yakıt benzeri kesintileriniz varsa giriniz. Girmediğiniz taktirde kesintisiz hesabı görmüş olursunuz.
3-ASM Kirası Giriş: Kiranız ödenekten kesiliyorsa kira tutarını giriniz. Girmediğiniz taktirde kesintisiz hesabı görmüş olursunuz.

TEKRAR HATIRLATMAK GEREKİRSE ONDALIKLI İFADELER İÇİN VİRGÜL DEĞİL NOKTA KULLANIN. (ÖRNEK: 123.45 GİBİ)

TÜM BUNLARA DİKKAT EDEREK İŞLEM YAPTIĞINIZ TAKDİRDE DOĞRU MAAŞ SONUCUNU ALACAKSINIZ.

Saygılarımla,

Dr. Aras Yıldız
KonAHED Yönetim Kurulu Üyesi
Ara
Cevapla
#3
gerçektem mükemmel elinize sağlık birebir doğru çıkıyor maaş hesabı. mezun olduğum yer konyaya selamlar
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  KonAHED PERFORMANS VERİLERİ MODÜLÜ Aras22 0 2,403 19-02-2018, Saat: 13:21
Son Yorum: Aras22
  ASM'DE DIŞARIDAN ÇALIŞTIRILAN PERSONEL MAAŞ HESAPLAMA MODÜLÜ Aras22 0 2,496 19-02-2018, Saat: 13:15
Son Yorum: Aras22
  ASM'DE ÇALIŞACAK PERSONEL SAYISI VE SAATİ HESAPLAMA MODÜLÜ Aras22 0 2,364 19-02-2018, Saat: 13:07
Son Yorum: Aras22

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren forum.konahed.org adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. forum.konahed.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.