Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anaflaksi Durumunda yapılması gerekenler
#1
ANAFLAKSİ
(Yaptığınız her işlemi kaydetmeyi unutmayınız)
112 ARANIR BİLGİ VERİLİR ve112 GELENE KADAR
 
1-Solunumu kontrol edilir, O2 satürasyonu 90-92 üstünde olacak şekilde 6-8 litre O2 verilir. Oksijene rağmen hipoksi devam ediyorsa entübasyona hazırlıkta yapılmalıdır.
 
2-Adrenalin(1ml=1mg şeklinde mevcutolup) büyüklere yarım ampul (0.5ml=0.5 mg), çocuklara 0.01 mg/kg üzerinden kalçadan veya bacakta antertolateral kısımdan yapılır. Atağın hafif olduğunu düşünüyorsan büyüklere 0.3 cc, çocuklara 0.15 cc im yapabilirsin.
Düzelma olmazsa 10 cc sf ile sulandırılarak iv verilebilir  
Semptomları ve kan basıncı düzelene kadar 15-20 dk da bir verilebilir
 
        Anaflaksi yapıcı enjeksiyonun  uygulandığı yerede 1 mg geçmemek üzere emilimi azaltmak üzere sc yapılabilir.
 
3-Damar yolu açılarak %09 NaCl  başlanır , Ringer laktat veya kolloidlerde (Dekstran) verilebilir, yetişkinlere 1-2 litre çocuklara 10-20 ml/kg verilir.
 
4- Kan basıncı ve nabzı mümkün olan en kısa sürede yazılıp kaydedilir. (Tedavi sonucunu takip etmek için ) Yatar pozisyonda bacakları hemen havaya kaldırılabilir, yalnız bu trendelenburg pozisyonu solunum sıkıntısı olanlarda sorun yaratabilir dikkat etmek gerekir.
 
5-Metil prednisolon yetişkinlere 80-120 mg, çocuklara 2mg/kg iv yapılır, Veya Deksametazon  “Dekort amp” 2 ampul
 
6- Antihistaminikler, ürtiker veya anjioödem varsa hemen yapılmalıdır.
Systral veya Avil Amp 1 amp iv-im hafifse im ,ağırsa iv
 
7-Bronkospazm varsa ,
Nebülizatörle salbutamal (“ventolin”) veya “combivent” tek dozlu flakon  nebülizatörle
Salbutamala rağmen bronkospazm devam edersee Aminofilin   “Aminokardol”  0.15 mg/kg çocuk  0.25 mg/kg yetişkin iv çok yavaş verilebilir, başka bir alternatif olarak adrenalin 0.3 cc nebulizatörle verilebilir,
Astım hastası ve-veya  bronkdilatörlere dirençli solunum sıkıntısı devam ediyor ise Magnesyum sülfat ampul  yetişkinlere 2 gr , çocuklara 25-50 mg/kg iv verilir.
 
8-Hipotansiyon  sıvı replasmanı ve adrenaline rağmen devam ederse glukogon hypokit (glucagen) 1mg amp den 5dk da bir 1 amp iv verilebilir
 
9-Bradikardi varsa Atropin,0.5 veya 1 ml (0.5-1 mg) çocuklarda 0.01-0.03 mg/kg iv
 
Bu bilgiler hastaya ve hastanın durumuna göre değişmekle birlikte kesin bilgiler olmayıp Dr.Behzat Demirel tarafından Aile Hekimlerimiz için  düzenlenmiştir
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren forum.konahed.org adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. forum.konahed.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.