Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Askerlik Yoklaması Muayene İşlemleri (e-Yoklama)
#1
14 Mayıs 2018 tarihi itibari ile Askerlik Yoklaması Muayene işlemleri, tüm ülke genelinde e-Devlet sistemi üzerinden verilmeye başlanmıştır. Uygulama ile ilgili kullanım klavuzu ve teknik destek almak için gerekli irtibat numaraları ekli dosyada paylaşılmış olup; burada da yapılacak işlemleri sırasıyla kısaca anlatacağız.

1- Tarayıcınızda ( Google Chrome veya Mozilla Firefox kullanmanızı öneririz.) https://kamu.turkiye.gov.tr/ (Kamu Uygulama Merkezi) adresine giriyoruz.

2- Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan "SİSTEME GİRİŞ" butonuna tıklıyoruz. e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi ekranı açılacak.
Açılan bu ekranda sisteme e-Devlet şifreniz ya da e-imzanız ile giriş yapabilirsiniz. e-imza ile giriş yapabilmek için e-Devlet e-İmza uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. ( e-Devlet e-İmza Uygulaması için Tıklayın )

3- Sisteme başarıyla giriş yaptıktan sonra açılan sayfada sol tarafta yer alan e-Hizmetler bölümüne tıklıyoruz. Açılan ekranda Askerlik Muayenesi Sağlık Muayenesi İşlemleri 'ne tıklıyoruz.

4- Açılan sayfada askerlik muayenesi için gelen kişinin T.C. kimlik numarasını girileceği ekran açılacak. T.C. kimlik no girmeden önce bu sayafada belirtilen "Sağlık muayenesi işleminin sonucunda oluşturulacak olan belgeyi E-Devlet PDF E-İmza Uygulamasını kullanarak imzalamanız gerekmektedir. Lütfen e-imzanınızı yanınızda hazır bulundurunuz. Eğer E-Devlet PDF E-İmza Uygulamasını indirmediyseniz indirmek içintıklayınız. " uyarıya istinaden e-Devlet PDF e-İmza Uygulamasını indirip kuruyoruz. bu uygulama e-Devlet e-İmza uygulamasından farklı bir uygulama olup işlem sonunda bu uygulamadan imzalama işlemi yapılacağından mutlaka indirilip bilgisayara kurulmalıdır. Uygulama Java üzerinden kurulan bir uygulama olup, bilgisayarınızda mutlaka java kurulu olmalıdır. Uygulama kurulum sırasında mevcut Java Programınızın eski olduğunu ve güncelleme önerisinde bulunacaktır. "LATER" seçeneğine tıklayarak güncelleme yapmadan bu adımı geçin. ( e-Devlet PDF e-İmza Uygulaması için Tıklayın )

5- e-Devlet PDF e-İmza Uygulaması bilgisayarınıza kurulduktan sonra otomatik olarak açılıp işlem kodu gireceğiniz bölüm görünecektir. Bu işlem kodu muayene işlem aşamalarında 9. adımda karşımıza çıkacak olan sistem tarafından üretilen koddur. o aşamaya gelince kodu bu uygulamada yazıp imzala diyeceğiz. ( Aşağıda sırası gelince değineceğiz.) Uygulamayı yanlışlıkla kapatırsanız masüstünde bulunan e-Devlet PDF e-İmza Uygulaması kısayolundan tekrar açabilirsiniz.

6- Şimdi sayfada (1. ADIM) askerlik muayenesi için gelen kişinin T.C. kimlik numarasını girip sorgulama işlemine başlayabiliriz. 
    - Eğer T.C. kimlik nosu girilen kişi askerlik yükümlüsü değilse; "Sorguladığınız kimlik numarasına ait askerlik yoklaması kaydı bulunmamaktadır." şeklinde uyarı çıkar. Yükümlülüğü bulunmayan bir kişiye sistemde herhangi bir işlem yapılmaz.
    - Eğer T.C. kimlik nosu girilen kişi askerlik yükümlüsü olup e-Devlet sisteminden yükümlülük işlemleri için başvuruda bulunmadıysa; "Yükümlünün sağlık muayenesinden önce e-Devlet Kapısı üzerinden yoklama başvurusu yapması gerekmektedir." şeklinde uyarı çıkar. Bu durumda başvuran kişiye öncelikle e-devlet üzerinden yükümlülük işlemlerini yapıp daha sonra tekrar başvuruda bulunmasını belirtiyoruz.
    - Eğer T.C. kimlik nosu girilen kişi askerlik yükümlüsü olup aile hekimi olarak bize kayıtlı değilse; "Sorguladığınız kişinin aile hekimi olmadığınız için muayene işlemlerini gerçekleştiremezsiniz, kişiyi kendi aile hekimine yönlendiriniz." şeklinde uyarı çıkar. Bu durumda kişi kendi aile hekimine yönlendirilir.
    - Eğer T.C. kimlik nosu girilen kişi askerlik yükümlüsü olup, kişi kendi e-Devlet başvurusunu yapmış ve aile hekimi olarak da bize kayıtlı ise 2. ADIM 'a geçebiliriz. 

7- 2. ADIM 'da sayfada kişinin kimlik bilgileri ve fotoğrafı karşımıza çıkacak. Burada fotoğraf ve bilgilerinin doğruluğunu kontrol ediyoruz. Özellikle fotoğraf yok ise ya da kimliği ile uyumsuz fotoğraf yüklenmişse kişiye e-devlet üzerinden gerekli düzeltmeleri yapması konusunda yönlendiriyoruz. Eğer tüm bilgiler ve fotoğraf eksiksiz ise "DEVAM ET" butonu ile 3. ADIM 'a geçiyoruz.

8- 3. ADIM 'da kişinin istenilen boy, kilo, kan grubu, tansiyon ve vücut sıcaklığı değerlerini muayene bulgularına göre tek tek girip "DEVAM ET" butonuna basarak 4. ADIM 'a geçiyoruz. Eğer muayene edilen kişinin Beden Kitle indeksi , Geçici Sağlık Kurulu'na sevkini gerektiriyorsa uygulama direk 7.ADIM 'a yönlendirir ve kişi Geçici Sağlık Kuruluna sevk edilir. Eğer Beden Kitle indeksi Askerliğe elverişli sınırlarda ise uygulama 4. ADIM 'dan devam eder. (NOT: Kişi evden çıkamayacak veya yatağa bağımlı olacak şekilde hareket kısıtlılığı varsa, Geçici Sağlık Kuruluna sevk edilir. Hareket kısıtlılığı olmayan ayaktan muayene olabilen kişiler ise Hastaneye Dahiliye Polikliniğine sevk edilir. )

9- 4. ADIM 'da kişinin gözle görülür uzuv kaybı veya görünümü bozan ortopedik rahatsızlığı olup olmadığı değerlendirilir. Yok ise; ilgili seçenek işaretlendikten sonra "DEVAM ET" butonuna basarak  5. ADIM 'a geçilir. Eğer rahatsızlık seçeneği seçilip "DEVAM ET" butonuna basılırsa uygulama direk 7.ADIM 'a yönlendirir ve kişi Geçici Sağlık Kuruluna sevk edilir. Geçici Sağlık Kuruluna sevk edilmesi gereken durumlarda hastane sevk seçeneği seçilmemeli mutlaka Geçici Sağlık Kurulu sevk seçeneği seçilmelidir.

10- 5. ADIM 'da kişinin sağlık durumu hakkında bilgi formu, e-Nabız üzerindeki sağlık kayıtları ve muayene bulguları ışığında, bu bölümde yer alan; 

           Geçmiş Hastalığa Dair Kaydı var mı?
           Hayır
           Evet
           Görme/İşitme Kaybı var mı?
           Hayır
           Evet
           Alkol/Madde Bağımlılığı var mı?
           Hayır
           Evet
           Psikiyatrik Rahatsızlık var mı?
           Hayır
           Evet
           Bedensel/Ruhsal İleri Tetkik Bulgusu var mı?
           Hayır
           Evet

sorularına cevap verilir. Burada yer alan her hangi bir seçenek "Evet" olarak seçildiğinde ilgili alanda tespit edilen durumla ilgili açıklama yazılacak ve sevk edilecek polikliniğin seçimi ile ilgili liste alanları açılır. Bu bölümler doldurulduktan sonra kişi hastaneye sevk edilir. Askerlik yükümlüleri İçin A Grubu Hastalıklar askerlik yapmaya engel değildir ve sevk gerektirmez. A grubu hastalık tanısından dolayı yukarıda evet seçilirse kişi gereksiz yere sevk edilir ve devamında kişi askerlik şubesinden aile hekimine tekrar yönlendirir. Bu hatanın önüne geçebilmek için 5. ADIM 'da her hangi bir alanda "Evet" seçildiğinde ilgili A grubu hastalık kodlarının listelenmesi ve oluşabilecek hataların önüne geçilmesi sağlanmalıydı. Önümüzdeki süreçte bu bölümde konuyla ilgili güncelleme yapılmasını umut ediyoruz. 6. ADIM 'da A grubu Hastalık kodları bulunsa da işlemi geriye almak gerektiğinden işlevsel görünmüyor. Dolayısıyla bu süre zarfında 5. ADIM 'da işlem yaparken branşlara göre ayrılmış A Grubu Hastalıklar Listesi 'ne eş zamanlı olarak web sitemizde Dökümanlar bölümünden ulaşabilirsiniz. ( A Grubu Hastalık Listesi için Tıklayın ) Tüm seçenekleri Hayır olarak seçtiysek "DEVAM ET" butonuna basarak 6. ADIM 'a geçiyoruz.

11- 6. ADIM 'da kişinin bilinen ya da tespit ettiğimiz A Grubu Hastalığı var ise listeden seçiyoruz. ( Burada seçtiğimiz rahatsızlıklar Askerlik Yapmaya Engel Teşkil etmiyor.) . Kişinin A Grubu rahatsızlığı yok ise listeden herhangi bir seçim yapmadan "DEVAM ET" butonuna basarak 7. ADIM 'a geçiyoruz.

12- 7. ADIM 'da kişinin hiçbir rahatsızlığı yoksa ICD10 kodu alanına "Z02.3 ASKERE ALINMA İÇİN MUAYENE" kodunu girip "DEVAM ET" butonuna basarak 8. ADIM 'a geçiyoruz.

13- 8. ADIM 'da kişinin muayene sonucuna itiraz edip etmeme durumu sorgulanıyor. Kişinin itirazı var ise itirazı olduğu alanda ilgili branşa sevk seçilir, itirazı yok ise ilgili alan seçilerek "DEVAM ET" butonuna basarak 9. ADIM 'a geçiyoruz.

14- 9. ADIM 'da başından beri yapılmış tüm aşamaların özet dökümü çıkar. Bilgilerde yanlışlık tespit edilirse "DÜZENLE" butonuna basarak başa dönülebilir. Eksiklik yok ise "KAYDET" butonuna basarak 10. ADIM 'a geçilir.

15- 10. ADIM 'da rapor oluşturulmuş ancak imzalanmamış halde ekrana yansır ve üzerinde 5 haneli İşlem Kodu bulunur. Bilgisayarımızın masaüstünde kısayol olarak bulunan daha önceden yüklediğimiz e-Devlet PDF e-İmza Uygulaması çalıştırıp açılan uygulamada 5 haneli işlem kodunu girerek imzalama işlemini yapıyoruz. İmzalama işlemi başarıyla sonuçlandıktan sonra tarayıcımızda imzalanmamış sayfa otomatik olarak imzalı hale dönüşüyor ve işlem tamamlanmış oluyor. Hazırlanan rapor elektronik ortamda e-Devlet üzerinden Askerlik Şubesine gönderildiğinden kişiye rapor çıktısı vermeniz gerekmiyor. Eğer kişi hastaneye sevk edilmişse oluşturulan 
raporu dosyaya indir seçeneğinden indirdikten sonra dosyanın 1. sayfasının ve 2. sayfasında yer alan "hastaneye sevk belgesinin" de çıktıları alınıp imzalanarak kişiye mutlaka verilmelidir.   

Yukarıdaki bilgiler ışığında her hangi bir adımda sorun yaşadığınız takdirde, uygulama ile ilgili kullanım kılavuzu ve teknik destek almak için gerekli irtibat numaraları ekli dosyada paylaşılmıştır.


Saygılarımla,


Dr. Aras Yıldız
KonAHED Yönetim Kurulu Üyesi

Ekli Dosyalar
Alıntı:
.pdf   SB_AileHekimiAskerlikYoklamasiSaglikMuayenesiIslemleri_Kilavuzu.pdf (Dosya Boyutu: 1.52 MB / İndirme Sayısı: 14)

   
Ara
Cevapla
#2
Konya'da Aile Hekimlerinin Askerlik Muayene İşlemlerinde Görev Yaptığı Bölgeye Göre Sevk Yapacağı Hastane Listesi


1. KARATAY Askerlik Şubesi Başkanlığı            ÇUMRA                   T.C. Sağlık Bakanlığı KONYA Numune Hastanesi
                                                                  DERBENT

2. CİHANBEYLİ Askerlik Şubesi Başkanlığı        ALTINEKİN             T.C. Sağlık Bakanlığı KONYA Beyhekim Hastanesi
                                                                  KULU

3. EREĞLİ Askerlik Şubesi Başkanlığı               EMİRGAZİ              T.C. Sağlık Bakanlığı KONYA Numune Hastanesi
                                                                  HALKAPINAR
                                                                  KARAPINAR

4. SELÇUKLU Askerlik Şubesi Başkanlığı           KADINHANI           T.C. Sağlık Bakanlığı KONYA Beyhekim Hastanesi
                                                                  SARAYÖNÜ

5. MERAM Askerlik Şubesi Başkanlığı               AKÖREN                T.C. Sağlık Bakanlığı KONYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi
                                                                  GÜNEYSINIR

6. SEYDİŞEHİR Askerlik Şubesi Başkanlığı        AHIRLI                  TC. Sağlık Bakanlığı KONYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi
                                                                  BOZKIR
                                                                  YALIHÜYÜK

7. HADİM Askerlik Şubesi Başkanlığı               TAŞKENT               T.C. Sağlık Bakanlığı KONYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi

8. AKŞEHİR Askerlik Şubesi Başkanlığı            ÇELTİK                  T.C. Sağlık Bakanlığı KONYA Beyhekim Devlet Hastanesi
                                                                 TUZLUKÇU
                                                                 YUNAK

9. ILGIN Askerlik Şubesi Başkanlığı                DOĞANHİSAR         T.C. Sağlık Bakanlığı KONYA Beyhekim Devlet Hastanesi

10. BEYŞEHİR Askerlik Şubesi Başkanlığı        DEREBUCAK           T.C. Sağlık Bakanlığı KONYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi
                                                                 HÜYÜK

SEVK EDİLECEK HASTANE LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN
Ara
Cevapla
#3
Alıntı:- Eğer T.C. kimlik nosu girilen kişi askerlik yükümlüsü olup e-Devlet sisteminden yükümlülük işlemleri için başvuruda bulunmadıysa; "Yükümlünün sağlık muayenesinden önce e-Devlet Kapısı üzerinden yoklama başvurusu yapması gerekmektedir." şeklinde uyarı çıkar. Bu durumda başvuran kişiye öncelikle e-devlet üzerinden yükümlülük işlemlerini yapıp daha sonra tekrar başvuruda bulunmasını belirtiyoruz.

Askerlik Yükümlülerinin Aile Hekimlerine başvurmadan önce e-Devlet üzerinden aşağıda paylaştığımız link üzerinden yoklama başvurusu yapmaları gerekmektedir.

https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-...-basvurusu


Konu ile İlgili Aile Sağlığı Merkezleri için Duyuru Metni


.pdf   yükümlü duyuru.pdf (Dosya Boyutu: 71.07 KB / İndirme Sayısı: 10)
Ara
Cevapla
#4
Son günlerde e-devlet pdf imza programının bazı bilgisayarlarda açılmaması ile ilgili çözüm önerimiz aşağıda sunulmuştur.

Öncelikle bu sorunun başlıca sebepleri; bilgisayarınızda birden fazla javanın yüklü olması, programınızın işletim sistemiyle uyumlu javanın yüklenmemiş ya da yüklü javanın sürüm versiyonundan kaynaklanabilmektedir.

1- İlk olarak sahip olduğumuz işletim sisteminin 32 bit mi 64 bit mi olduğunu öğrenmemiz lazım.
Bunun için Bilgasayarıma sağ  tıklayarak özelliklere girdiğimizde açılan pencerede sistem türü yazan satırın devamında 32 bit ya da 64 bit işletim sistemi yazar. Bilgisayarımızda yüklü olan javanın da bununla uyumlu olması lazım.

2- Denetim masasına tıklayarak açılan pencerede program ve özelliklere tıklayalım. Karşımıza bilgisayarımızda yüklü olan programlar sıralanacak.

A- Eğer birden fazla java yüklüyse bu başlı başına bir problem teşkil ettiğinden sadece işletim sistemimizle uyumlu tek bir java kalacak şekilde fazlalıkları kaldırıyoruz. Listedekilerden 64 bit olanların yanında parantez içinde (64) yazar, eğer hiçbir şey yazmıyorsa 32 bittir.
B- Kullandığımız e-imza programlarıyla en sorunsuz çalışan Java 7 sürümüdür. Ayrıca Javanın son sürüm güncellemesi Java 8 181 Update ile de sorunsuz çalışmakta olup daha eski Java 8 sürümlerinde uyumsuzluk olmaktadır.Dolayısıyla işletim sistemiyle uyumlu Java 7 ya da Java 8 181 update yüklü ise diğer uyumsuz versiyonları kaldırarak tek başına sorunu çözmek mümkün.
Eğer bilgisayarınızda yüklü Javalar içinde işletim sisteminizle uyumlu Java 7 ya da Java 8 181 update yüklü değilse, yüklü olan tüm javaları kaldırıp işletim sisteminizle uyumlu Java 7 ya da Java 8 181 update yi indirip kurmanız gerekir.
Örneğin işletim sisteminiz 64 bit ise bilgisayarınızda sadece Java 7 ya da Java 8 181 update 64 bit yüklü olmalı, işletim sisteminiz 32 bit ise bilgisayarınızda sadece Java 7 ya da Java 8 181 update 32 bit yüklü olmalı.

Aşağıdaki linkten e-imza programlarıyla uyumlu en güncel java sürümüne ulaşabilirsiniz.
(Java 7) JAVA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN 

(Java 8 181 Update) SON JAVA 8 SÜRÜMÜ İÇİN TIKLAYIN)

Not: Java yenilemesinden sonra masaüstündeki E-devlet pdf imzalama programı çalışmayabileceğinden bir sefere mahsus yeniden indirip kurmanız gerekebilir. E-devlet pdf imzalama programını kurarken açılan güncelleme ekranında asla UPDATE i seçmeyin.Daha önce yazımızda belirttiğimiz gibi LATER seçerek devam edin.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren forum.konahed.org adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. forum.konahed.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.